Facebook

Twitter

کپی رایت 2021

مشاوره با وکلا: 09374704828

پینترست

جستجو
فهرست
 

نحوه استرداد جهیزیه | شرایط استرداد جهیزیه | پس گرفتن جهیزیه و مراحل قانونی

گروه وکلای تهران > دعاوی خانواده  > نحوه استرداد جهیزیه | شرایط استرداد جهیزیه | پس گرفتن جهیزیه و مراحل قانونی

نحوه استرداد جهیزیه | شرایط استرداد جهیزیه | پس گرفتن جهیزیه و مراحل قانونی

نحوه استرداد جهیزیه

جهیزیه یکی از اموالی است که در زندگی مورد استفاده مشترک قرار می گیرد. یکی از مشکلاتی که در هنگام طلاق برای زن به وجود می آید، استرداد جهیزیه از منزل مرد است. در این مقاله قصد داریم توضیحاتی را در باره نحوه استرداد جهیزیه و شرایط آن ارائه دهیم تا سوالاتی که برای شما پیش آمده را برطرف کنیم.


مطالعه بیشتر: ازدواج موقت در چه شرایطی انجام می گیرد؟


نحوه استرداد جهیزیه

بنابر ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی، تهیه لوازم زندگی از موارد نفقه و بر ضمه شوهر است. اما در کشور ایران و بر طبق رسوم و سنت های قدیمی، تهیه بخشی یا همه لوازم زندگی جزو وظایف خانواده دختر شناخته شده و کمتر دختری وجود دارد که از عدم تکلیف شرعی و قانونی خود بر تهیه جهیزیه خبر داشته باشد. چه برسد آنکه اطلاعاتی در زمینه قوانین استرداد جهیزیه داشته باشند.

اما خوب است بدانید که این هدیه خانواده دختر، که جهیزیه یا جهاز نام دارد، و انتقال آن به خانه شوهر، مالکیت تامه دختر بر جهیزیه را زیر سؤال نمی برد و وی می تواند در هر زمان نسبت به فروش، واگذاری، بازپس گیری و … وسایل زندگی تصمیم گیرد و هیچ مسئولیتی در قبال گم شدن یا مفقود شدن جهیزیه ندارد. در واقع شوهر در خانه امین جهیزیه است و نه مالک آن.

اما برای ثبت این ادعا اقداماتی لازم است که خوب است قبل از وقوع هر پیشامدی به فکر آن باشیم.


بیشتر بخوانید: قوانین طلاق در ایران چگونه است؟


درخواست استرداد جهیزیه

درخواست استرداد جهزیه نیز مانند هر تمام دادخواست دیگری که به دادگاه ارائه می شود، نیاز به اسناد و مدارک اثبات کننده ادعا دارد. برای این دادخواست، لیست جهاز عروس باید تنظیم شده باشد و مدارکی دال بر انتقال جهیزیه به منزل داماد و وجود آن وسایل تا زمان ارائه دادخواست وجود داشته باشد.

مدارک با مشخصات فوق می تواند سیاهه جهیزیه عروس که به امضای داماد رسیده به همراه فاکتورهای خرید وسایل جهزیه باشد. همچنین شهادت چند نفر عادل و عاقل برای انتقال جهیزیه به منزل داماد و وجود آن وسایل لازم است.

در اکثر موارد، خانواده ها به دلیل اجتناب از بی اعتمادی بین طرفین از تهیه لیست جهیزیه خودداری می کنند، اما اگر دختر و پسر قبل از ازدواج به مشاوره پیش از ازدواج مراجعه نماید، مشاورین آگاه، استرداد جهیزیه را از حقوق قانونی زن در زمان طلاق عنوان می کنند و به طرفین پیشنهاد تهیه سیاهه جهاز را می دهند.

استرداد جهیزیه قبل از طلاق

زن این حق را دارد که در هر زمان که صلاح دانست، دادخواست استرداد جهیزیه را ارائه دهد. در صورت بروز چنین مسأله ای، مرد باید طبق قانون مدنی مسکن و وسایل مناسب زندگی را تهیه نموده و سپس نسبت به تنظیم دادخواست الزام به تمکین اقدام نماید.

استرداد جهیزیه توسط زوج، که می تواند شامل فروش جهیزیه، انتقال آن به محلی دیگر و … شود، خلاف قانون است و در این حالت زوج مرتکب خیانت در امانت شده است.

پانوشت: پس گرفتن جهزیه , عدم استرداد جهیزیه , مدت زمان استرداد جهیزیه , استرداد جهیزیه قبل از طلاق

بدون دیدگاه

متاسفانه امکان درج دیدگاه در حال حاضر وجود ندارد.

تعیین وقت مشاوره })(jQuery)