Facebook

Twitter

کپی رایت 2021

مشاوره با وکلا: 09374704828

پینترست

جستجو
فهرست
 

مجازات جعل امضای چک چیست؟ | استعلام امضای چک

گروه وکلای تهران > چک و سفته  > مجازات جعل امضای چک چیست؟ | استعلام امضای چک

مجازات جعل امضای چک چیست؟ | استعلام امضای چک

چگ و سفته، چه از لحاظ حقوقی و چه از لحاظ کیفری، پیامد هایی برای شخص صادر کننده و دریافت کننده دارد. جعل به معنای ساخت تقلبی و دروغین یک امضا به جای نمونه اصلی آن است. برای پیشگیری از مشکلاتی که ممکن است در استفاده از چک به وجود آید، تصمیم گرفتیم در این مقاله در مورد استعلام امضای چک و مجازات جعل چک صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

مجازات جعل امضای چک چیست؟

چک یکی از اسناد رسمی محسوب می شود که و در روابط اقتصادی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرد و مانند هر سند رسمی دیگر اگر مورد جعل واقع شود ، مرتکب این کار مجرم خواهد بود و در قانون مجازات هایی برای جاعل در نظر گرفته شده است ، در اینجا خواهیم دید مجازات این جرم چه خواهد بود.


آیا امضای چک قابل انکار است؟


جعل امضای چک

در رابطه با جعل می توان گفت که جعل جرمی است که از زمان پیدایش اسناد در جوامع رخ می داده است و به خاطر اهمیت روز افزون این اسناد افرادی اقدام به جعل کرده تا از آنها در رسیدن به اهداف خود استفاده کنند و چون در این جرم آسایش و نظم عمومی جامعه از بین می رود و در نتیجه ضرر مالی به افراد وارد شده ، قانون این کار جعل را بدون مجازات نگذاشته است.

پایه و اساس این جرم این است که جاعل می خواهد فرد دیگری را به اشتباه بیندازد و او را فریب دهد تا با ارائه چک جعلی او را وادار کند ، مالی را در اختیار او قرار دهد ، بنابراین چک و امضا دیگری را جعل می کند تا از اعتبار او سوء استفاده کند.

قانون دست بردن در چک را جرم می داند که ممکن است حتی دست بردن در مبلغ چکی باشد که از قبل امضا شده است که این کار نیز جرم خواهد بود ،همچنین جعل امضا دیگری نیز از مصادیق جرم جعل چک است و جعل کننده امضا معمولا کسی خواهد بود که با امضای صاحب چک آشنا است و چک را سرقت و امضا را جعل کرده است.

مجازات جعل اسناد در قانون

در ماده ی ۵۲۳ قانون مجازات اسلامی ، مصادیق جرم جعل مشخص شده است که از جمله ؛ ساختن سند و جعل امضا یا مهر دیگری و خراشیدن و تراشیدن ، یا تغییر در تاریخ سند جرم محسوب شده است ، در این ماده مرتکب جعل چک ، علاوه بر اینکه باید خسارتی را که از این راه به کسی وارد کرده جبران کند ،  طبق قانون به شش ماه تا دو سال حبس و سه تا دوازده ملیون ریال جزای نقدی محکوم می گردد.

از آنجا که چک یک سند خصوصی محسوب میشود ، قانون به دارندگان دسته چک توصیه کرده که تا حد ممکن آن را در دسترس دیگران قرار ندهند تا کسی از آن استفاده نکند یا از قبل اقدام به  امضا کردن چک بدون قرار دادن مبلغ در آن نکنند تا کسی با استفاده از این چک مبادرت به امر کلاهبرداری از دیگران نکند.

قانون به دارندگان چک توصیه می کند که خود با بی توجهی زمینه سوء استفاده دیگران را از چک خود فراهم نکنند تا درگیر مسائل قضایی بعدی این مشکل نشوند و تا حد ممکن در نگهداری مناسب دسته چک خود کوشا باشند تا مورد جعل دیگران قرار نگیرند


انواع جعل اسناد در ایران را در ویکی پدیا بخوانید.


 

بدون دیدگاه

متاسفانه امکان درج دیدگاه در حال حاضر وجود ندارد.

تعیین وقت مشاوره })(jQuery)