Facebook

Twitter

کپی رایت 2021

مشاوره با وکلا: 09374704828

پینترست

جستجو
فهرست
 

رجوع بعد از طلاق | طلاغ خلعی | طلاق رجعی | شرایط و مدت زمان رجوع بعد از طلاق

گروه وکلای تهران > دعاوی خانواده  > رجوع بعد از طلاق | طلاغ خلعی | طلاق رجعی | شرایط و مدت زمان رجوع بعد از طلاق

رجوع بعد از طلاق | طلاغ خلعی | طلاق رجعی | شرایط و مدت زمان رجوع بعد از طلاق

طلاق رجعی

بر اساس قانون مدنی، طلاق به دو قسم طلاق رجعی و طلاق بائن شامل می شود.  در این مقاله قصد داریم در رابطه با رجوع بعد از طلاق، مدت زمان رجوع بعد از طلاق و نحوه اثبات رجوع بعد از طلاق صحبت کنیم و به بررسی طلاق رجعی، شرایط رجوع بعد از طلاق بپردازیم. با ما همراه باشید.

رجوع بعد از طلاق

طلاق به دو نوع طلاق بائن و طلاق رجعی تقسیم می شود که این تقسیم بندی بر اساس وجود یا عدم وجود قابلیت رجوع از طلاق می باشد. در قانون مدنی و قانون حمایت از خانواده و همچنین در عرف جامعه، تقسیم بندی فوق پذیرفته شده و بسیاری از فقها در احکام رجوع کردن بعد از طلاق اتفاق نظر دارند. رجوع در لغت به معنی بازگشت به وضعیت سابق می باشد. در ازدواج، اگر مرد حق رجوع به زن، بعد از طلاق را داشته باشد، می تواند بدون نیاز به عقد مجدد و تشریفات، دوباره به زن محرم شده و زن و شوهر محسوب شوند. قانون امور حسبی، زوجه را در حالت طلاق رجعی، همچنان به عنوان همسر مرد به حساب می آورد.


قوانین طلاق در ایران چگونه است؟


رجوع چیست؟

رجوع در طلاق چه مفهومی دارد؟در علم حقوق، به اعمالی که برای انجام، نیاز به اراده دو نفر دارند عقد می گویند و در مقابل اعمالی که با اراده یک نفر قابل انجام است، ایقاع نامیده می شود. رجوعی نیز ایقاعی است که ارائه مرد در آن دخیل است و بعد از طلاق رجعی و در مواردی بعد از طلاق بائن انجام می پذیرد. هرچند فعل رجوع نیاز به عقد مجدد ندارد اما باید برای ثبت رجوع ظرف مدت یک ماه اقدام نمود، در غیر اینصورت، رابطه زن و مرد جرم محسوب شده و مجازات دارد. قصد رجوع می تواند به صورت کلامی یا عملی از سوی مرد مطرح شود. به طور مثال، مرد می تواند با بوسیدن یا گرفتن دست همسر سابق خود با نیت رجوع، قصد خود را مبنی بر پشیمانی بعد از طلاق و رجوع در طلاق ابراز نماید.

طلاق رجعی چیست و چه شرایطی دارد؟

یکی از ویژگی های طلاق رجعی، ابقای زوجیت در مدت عده است. در این ایام، تمام تکالیف و حقوق فی مابین دو طرف در صورتی که با اصل طلاق تضاد نداشته باشد، قابل اجرا است. نفقه زوجه در مدت عده در طلاق رجعی، بر عهده زوج است. بعلاوه نکاح مرد پیش از پایان یافتن زمان عده، با خواهر زن حرام و ممنوع می باشد. شرایط رجوع از طلاق رجعی به این صورت است که مرد می تواند در زمان عده طلاق رجعی، بدون نیاز به ازدواج مجدد و ثبت آن به زن رجوع نماید.


طلاق توافقی در دوران عقد به چه صورت است؟


رجوع در طلاق بائن چه شرایطی دارد؟

در صورتی که زن در طلاق بائن، یائسه یا باکره باشد، از آنجایی که عده به وی تعلق نمی گیرد، طلاق و بذل مهریه به دو طرف قطعی شده و نمی توانند از آن رجوع نمایند. اما در صورتی که زن عده داشته باشد، تنها در صورتی که زن از مهریه بذل شده خود رجوع نماید، مرد حق رجوع دارد و طلاق بائن به طلاق رجعی تبدیل می شود.

رجوع بعد از طلاق خلع

طلاق خلع نوعی طلاق بائن است که به واسطه کراهت زن از مرد با پرداخت مالی به مرد انجام شده و موافقت مرد برای طلاق جلب می شود. مال پرداخت شده می تواند بخشی یا تمام مهریه بوده یا مبلغی بیش از مهریه باشد. رجوع بعد از طلاق خلع تنها در صورتی می تواند اتفاق بیفتد که زن در مدت عده، مهریه بخشیده شده خود را مطالبه نماید. در غیر اینصورت، مرد حق رجوع ندارد. شرایط رجوع بعد از طلاق توافقی نیز مانند طلاق خلع است زیرا طلاق توافقی نوعی طلاق خلع به حساب می آید.


بیشتر بخوانید: آثار طلاق رجعی در زمان عده


ثبت رجوع بعد از طلاق چگونه است؟

مدت زمان رجوع بعد از طلاق رجعی، تا پایان مدت عده زن می باشد. پس از پایان زمان عده اگر مرد قصد رجوع داشته باشد، باید اقدام به ازدواج مجدد نماید. این مدت در طلاق بائن منوط به زمانی می شود که زن از بذل مهریه رجوع کرده باشد.

برای ثبت رجوع باید به دفترخانه رسمی که طلاق در آن تنظیم شده است مراجعه نمود و سردفتر، اقدام به ابطال صورت جلسه طلاق نماید.

در صورتی که مرد تا یک ماه وقوع رجوع را ثبت نکند، زن می تواند از وی شکایت نموده و دادگاه ضمن الزام مرد به ثبت رجوع، وی را به پرداخت جزای نقدی از ۸۰ تا ۱۸۰ میلیون ريال یا ۹۱ روز تا ۶ ماه حبس محکوم نماید.

در صورت بروز مشکل در زمینه رجوع از طلاق می توانید از مشاوره های وکیل خانواده مورد اطمینان خود در گروه “گروه وکلای تهران”، از طریق درخواست مشاوره حضوری یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

پانوشت: رجوع بعد از طلاق چگونه است؟ , رجوع چیست؟ , رجوع در طلاق 

بدون دیدگاه

متاسفانه امکان درج دیدگاه در حال حاضر وجود ندارد.

تعیین وقت مشاوره })(jQuery)